Jak stworzyć skuteczną stronę internetową: 10 kluczowych kroków do sukcesu!
W dzisiejszych czasach posiadanie skutecznej strony internetowej to klucz do sukcesu w świecie biznesu i nie tylko. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, freelancerem czy twórcą treści, Twoja obecność w sieci ma ogromne znaczenie.
Oczywiście Twoja obecność to media społecznościowe, może YouTube bądź inne platformy mediowe, ale nigdzie nie jesteś w stanie tak zaznaczyć swojego “Ja” jak na własnej stronie internetowej, która jest (a przynajmniej powinna być) odwzorowaniem charakteru Twojego i Twojej firmy lub marki.
To tutaj Ty jesteś Panem i władcą i, o ile nie przeginasz i nie wychodzisz poza ramy prawa, masz do dyspozycji niesamowity wachlarz możliwości, dostosowania - wyglądu, dodania funkcjonalności, automatyzacji itp. itd.
Przygotowując się do spotkania biznesowego ubierasz się w najlepsze ubranie, jakie masz. W trakcie rozmawiasz i pokazujesz się z najlepszej strony, aby zachęcić osoby do kontaktu, dajesz wizytówkę, wracasz do domu zadowolony. Następnego dnia Twój nowy znajomy odwiedza stronę internetową Twojej firmy i… czar pryska… Żeby uniknąć takiej sytuacji, sprawdź poniższe punkty, aby mieć pewność, że ta sytuacja nie będzie miała miejsca.
Jak więc stworzyć stronę, która przyciągnie uwagę użytkowników i zapewnia im efektywne doświadczenia? W tym artykule przedstawię 10 kluczowych kroków, które pozwolą Ci zbudować działającą stronę internetową, dopasowaną do potrzeb Twojej grupy docelowej. Od planowania struktury i designu po optymalizację pod kątem wyszukiwarek – każdy z tych elementów odegra istotną rolę w osiągnięciu online'owego sukcesu.
Etap 1. Ustalenie, po co jest Ci strona internetowa.
Na początek warto się zastanowić, co to znaczy skuteczność strony, czyli co faktycznie będziemy mierzyć-do tego przyda się przygotowanie celu strony internetowej.
Ponieważ cele mogą być różne warto przyjrzeć się metodzie SMART, aby ustalić je wg. schematu, który da gwarancję, że kolejne etapy nie pójdą na marne.
W wyżej wymienionym przykładzie potencjalny klient wchodzi na stronę, ale nie jest w stanie zrozumieć co robisz, bo to, co przekazałeś na spotkaniu networkingowym nie trzyma się tego co jest przedstawione na stronie. Osoba nowa, wchodząca bezpośrednio (np. zna adres lub wyświetlił jej się na wynikach wyszukiwania) nie wie czym się zajmujesz, a dodatkowo nie wie co ma zrobić… robi więc kolejny logiczny krok i opuszcza stronę.
Etap 2. Architektura informacji
Wchodzisz do galerii handlowej, chcesz kupić ubrania Twojej ulubionej marki “I’m amazing”, galeria jest duża a miasto nowe, nie wiesz, jak dotrzeć tam na szybko masz kilka opcji:
- Stwierdzasz “mam czas pospaceruję po galerii i sprawdzę, co gdzie jest”, po 20 minutach i niedocenieniu kreatywności architektów stwierdzasz, że jest to zły pomysł przechodzisz więc do
- sprawdzenia mapy obiektu, na początku spoglądasz na interaktywny rozkład, wpisujesz nazwę sklepu, a następnie znajdujesz zaznaczony wraz z trasą jak się tam dostać.
Architektura informacji jest jak ta mapa, która pozwoli w logiczny sposób ułożyć elementy na stronach tak, aby łatwiej było się po nich poruszać oraz odnaleźć potrzebne informacje.
O tym będzie osobny artykuł, a na ten moment możesz zobaczyć i posłuchać prezentacji, jaką prowadziłem na ten temat:
Etap 3. Treści na stronę internetową
Pisząc ten artykuł zastanawiałem się, czy etap ten umieścić na 2 czy na 3 miejscu. Prawda jest taka jakie jest życie, nie zawsze wszystko jest prostolinijne, a etap ten można zamieniać miejscami z 2. Gdyż czasami to treści podyktują architekturę informacji i strukturę strony.
Wracając jednak do sedna, zaznaczę, że treści na stronę internetową to nie tylko blogi i opisy firmy. Jest ważne, aby przygotować je w odpowiedzi na potrzeby Twojej grupy docelowej. Skuteczne treści to takie, które odpowiedzią na pytanie “czy jestem we właściwym miejscu” lub “czy oni są w stanie pomóc mi rozwiązać mój problem”.
Najlepsi copywriterzy wiedzą, jak cenny jest czas i jak małe skupienie odwiedzających, ciągle narażonych na wszechobecne powiadomienia, które walczą o ich uwagę. Dobry copywriter trafi w punkt, spowoduje, że przeczytając jedno zdanie będziesz chciał czytać kolejne itd., aż dojdziesz do zaplanowanego celu.
Poza treściami skupiającymi uwagę klientów i potwierdzającymi, są także te bardziej rozbudowane, jak artykuły, opisy produktów. Tutaj również należy zwrócić uwagę na ww. aspekty.
Ostatnimi są treści SEO, w nich znajdują się też opisy produktów, artykuły etc. ale ze szczególnym zwróceniem uwagi na frazy kluczowe.
Etap 4. Makiety oraz podróże małe i duże
Będąc aktywnym użytkownikiem tik toka, Instagrama bądź innej platformy linkujesz swoje posty do strony, używasz także reklam Google i tych na Facebook, aby zwiększyć szanse na zdobycie klienta… Ale czy osoba, która wchodzi z Instagrama to ten sam typ klienta co wchodzący z reklamy?
Otóż mój drogi Watsonie, osoby te mają inne informacje i najczęściej nie powinny trafiać na te same strony, ponieważ wychodzą z innymi danymi.
Co robić? Przygotować się na takie ewentualności w mapie podróży użytkownika gdzie modelujemy persony, z różnymi motywacjami na osobne podstrony, do których przygotujemy makiety.
Mając już treści przygotowane, cele ustalone, przygotowujemy makiety niskiej rozdzielczości - tzw. wireframes. Po co? No a po to, abyście Twoja ekipa i Ty nie skupiali się jeszcze na wyglądzie i żeby móc w tej fazie już sprawdzić, czy wcześniejsze ustalenia faktycznie się sprawdzają, a treści i struktura strony pomaga w dojściu do ustalonego celu.
Dzięki temu etapowi łatwiej też jest wprowadzać zmiany i zmieniać strukturę, nie obciążając jednocześnie grafika i budżetu.
Wybór odpowiedniej platformy do stworzenia strony… Etap 5
Wybór odpowiedniej platformy do budowy strony internetowej najczęściej sprowadza się do wyboru WordPress. Warto jednak ten proces przemyśleć bardziej dogłębnie, aby w przyszłości nie okazało się, że koszty utrzymania są dużo większe niż zakładano, a konieczność walki z atakami pochłania nam czas na zjedzenie pączka w przerwie w pracy.
Nie oznacza to, że WordPress to system zły, jego popularność ma tyle samo zalet co wad. Np. ilość wtyczek pozwala na łatwe dodanie funkcjonalności, jednak trzeba zweryfikować ich jakość, czy są aktualizowane, zgodne z używaną wersją WP itd.
Wybierając platformę, trzeba zwrócić uwagę na koszty związane z jej użytkowaniem (np. wymogi systemowe. które mogą przełożyć się na koszty hostingu). Ważne jest także wsparcie techniczne oraz dostępność szablonów i wtyczek.
Optymalizacja szybkości i użyteczności… Etap 6.
Szybko, szybciej, najszybciej - to obecnie jedyny akceptowalny czas wczytywania się strony internetowej czy aplikacji, dlatego trzeba o to zadbać. Nikt nie chce czekać, a jeśli twój odbiorca nie ma bardzo dobrego powodu (a wręcz konieczności), żeby czekać na załadowanie się Twojej strony, to najpewniej zaboli go w krzyżu od czekania i wyjdzie poszukać informacji gdzieś indziej.
Aby temu zapobiec, konieczne jest zoptymalizowanie strony, a optymalizować można, wypada i trzeba wiele składowych, wśród nich:
- zdjęcia i grafiki
- skrypty
- odpowiedzi serwera
- ustalenie odpowiedniego zarządzania cache
- kod strony
Całość jest dosyć złożona, a pamiętać trzeba również, że optymalizacja to nie tylko cyferki, ale także to jak użytkownik odbiera szybkość. Można wykorzystać tutaj różne techniki od grafik ładowania po skeleton screens.
Etap 7. Testy… najczęściej A/B
Wchodzisz na stronę i widzisz świecący się na czerwono przycisk, więc klikasz i idziesz dalej. Dzwoni dzwonek do drzwi, musisz wyjść, bo przyjechał współpracownik i trzeba ogarnąć awarię... Ugh, cóż życie. Wracasz do bazy, siadasz do innego komputera, wchodzisz na stronę a tu… Przycisk jest zielony, sprawdzasz swoją świadomość czy wszystko jest ok… Ale tak kolega potwierdza, przycisk jest zielony. Co do licha?
Wracasz do domu, tam przycisk znów zmienia kolor… co jest grane? Raczej tak szybko nie zmieniają strony?
Powyższa sytuacja to przeprowadzanie testów A/B na stronie.
Testy A/B potrafią przynieść zaskakujące rezultaty, np. zwiększenie konwersji o 5% przez zastosowanie storytellingu.
25%
Wzrost w CTR (click through rate) dla Loopex Digital dzięki dostosowaniu opisów meta dla każdej ze stron.
53.8%
wzrost przychodów na odwiedzającego dzięki zastosowaniu wersji w FSAstore.com.
31.4% więcej
konwersji dzięki zastosowaniu dynamicznegp tekstu na stronie docelowej.
Etap 8. Analiza
Nawet najlepsze plany nie mają szans w starciu z rzeczywistością. Jak sprawdzić czy testy są skuteczne, czy test a ma więcej kliknięć niż test b? Dodając to na stronę warto jest to widzieć inaczej buszujemy po omacku w zbożu. Zaletą technologii internetowych jest to, że możemy dokładnie przeanalizować gdzie nasze działania i założenia są skuteczne a gdzie dają ciała.
Z kilku metod można wyodrębnić:
- Analityka opisowa
- Analityka diagnostyczna
- Analityka predykcyjna
- Analityka preskryptywna
- Analityka behawioralna
- Analityka wydajności
- Analityka pozyskiwania
- Analityka konwersji
Etap 9. Aktualizacje
Technologia ewoluuje, podobnie jak człowiek… co za tym idzie - pomimo największych starań, błędy, włamania, są czymś codziennym. Wybór platformy pozwala zminimalizować niektóre z tych elementów, ale nie wyeliminują ich całkowicie, aktualizacje są czynnościami, dzięki którym włączasz najnowszą wersję wtyczek, podnosisz poziom zabezpieczeń i eliminujesz błędy.
Pozwalają one też często przyśpieszyć ładowanie stron - ponieważ aktualnie większość stron oparta jest o język PHP aktualizacje do najnowszej wersji pozwalają znacznie przyśpieszyć działanie a także zwiększyć bezpieczeństwo.
Nowe aktualizacje to też często nowe możliwości które pozwolą lepiej wykorzystać możliwości jakie dają technologie internetowe. Czasami wiążą się one też z aktualizacją wyglądu co pozwala na wygodniejsze edycję treści i pozostałych zawartości stron.
etap 10. Integracja z narzędziami zewnętrznymi
Strony internetowe nie są już tylko odrębnymi bytami i dzięki różnego rodzaju API bądź innymi sposobami integracji możliwe jest połączenie jej tak, aby jeszcze lepiej wspierały biznes.
Jednym z możliwości jest np. pokazanie aktualizacji z profili społecznościowych, pobieranie opinii z serwisów czy pokazanie sumarycznej oceny z wizytówki Google’a lub innych platform.
API umożliwiają też zbieranie kontaktów do newslettera, pokazanie produktów ze sklepu i wiele innych, ale to już temat na odrębny artykuł.
Jeśli chcesz poprawić swoją stronę internetową, a to co napisałem ma dla Ciebie sens, zapraszam do darmowej 15 min. konsultacji, gdzie omówimy Twój problem oraz sposoby jego rozwiązania.
Podsumowanie
W dzisiejszej erze cyfrowej posiadanie własnej strony internetowej jest nieodzownym elementem funkcjonowania każdej firmy, organizacji czy osoby prowadzącej działalność w sieci. Strona internetowa jest wizytówką wirtualną, która może zadecydować o sukcesie lub porażce Twojego przedsięwzięcia.